четвер, 12 лютого 2015 р.



ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
Клас 9
Тип уроку – комбінований
Тема “Our precious planet
Мета:
Практична:
1.     Сформувати вміння діалогічного та монологічного мовлення, комунікативні здібності учнів.
2.     Вдосконалювати артикуляційну навичку на основі слів зі звуками [tS], [h].
3.     Сформувати репродуктивну лексичну навичку (water pollution, deforestation, water shortage, acid rain).
4.     Вдосконалити репродуктивну лексичну навичку на основі лексичних одиниць з теми Our precious planet.
Загальноосвітня: розширювати лінгвістичний кругозір учнів.
Розвиваюча: розвивати комунікативні здібності дітей.
Виховна: виховувати почуття турботливого ставлення до навколишнього середовища.
Обладання: : картки, посібник “ Enterprise 2” (Elementary level), аудіозапис, роздатковий матеріал.

План-схема уроку:
І. Початок уроку
1.     Привітання                                                1хв.
2.     Організація класу                                     1хв.
3.     Мовленнєва та фонетична зарядка         5хв.

ІІ. Основна частина уроку
1.     Тренування в спілкуванні                                                 5хв.
2.     Ознайомлення з новими лексичними одиницями          10хв.
3.     Практика в спілкуванні                                                     20хв.

ІІІ. Кінець уроку
1.     Пояснення Д/З                                     2хв.
2.     Підведення підсумків уроку              1хв.

Етап, мета, прийом, режим
Хід уроку
Етап І. Початок уроку
1.Вітання, організація класу
Мета: повідомлення цілей уроку
Прийом: розповідь викладача
Режим: T < Cl

2.Мовленнєва зарядка
Мета:вдосконалення репродуктивної лексичної навички
Прийом: розповідь, бесіда
Режим: T < Р1, T < Р2…..







3.Фонечична зарядка
Мета:вдосконалення артикуляційної навички
Прийом:імітація за вчителем
Режим: T<Cl, T < Р1…




Етап ІІ. Основна частина уроку
4.Тренування в спілкуванні
Мета: вдосконалення репродуктивної лексичної навички
Прийом: відповіді на запитання
Режим: T < Cl,T<P1, T<P 2

5.Ознайомлення новими лексичними одиницями
Мета: формування репродуктивної лексичної навички
А)демонстрація ЛО
Мета:продемонструвати ЛО
Прийом: розповідь вчителя
Режим: T < Cl
Б)семантизація ЛО
Мета: розкриття значення ЛО
Прийом: використання ілюстративної наочності
Режим: T < Cl






В)перевірка розуміння
Мета: впевнитися чи учні зрозуміли ЛО
Прийом: використання вправ
Режим: T < Cl




Г)фонетична обробка
Мета: навчити вимовляти ЛО
Прийом:проговорювання
Режим: T < Р1, Р2….

Д)автоматизація на фразовому рівні
Мета: навчити учнів вживати ЛО
Прийом: виконання некомунікативних вправ
Режим: T < Р1, Р2…


Е)автоматизація на понадфразовому рівні
Мета: навчити учнів вживати нові ЛО з раніше вивченими
Прийом: виконання умовно-мовленнєвих вправ та мовних вправ
Режим: Р1, Р2….




6.Практика в спілкуванні
Мета: розвинути вміння монологічного та діалогічного мовлення, розвинути вміння аудіювання
Прийом: слухання фонозапису тексту, виконання умово-мовленнєвих вправ та мовних вправ
Режим: T < СІ,T < Р1, Р2……, Р1-Р2



























Етап 3. Кінець уроку
7.Повідомлення Д/З
8.Підведення підсумків
T.: Good morning, children! I’m glad to see you today! How are you? Who is on duty today? Who is absent? Is anybody absent? Thank you. So let’s start our lesson! Today we are going to talk about nature and environmental problems, also we will read the text about water pollution.






     
T.: Read this quotation “The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way animals are treated” (Mahatma Gandhi). You know, children, that many animals are extinct today. They are included into the Red Book. There are a lot of animal idioms in English. Read the following sentences and try to explain the idioms:
1.     I felt like a fish out of water during my first term at university.
2.     He is such an eager beaver he even works at the weekends.
3.     I think we should just let sleeping dogs lie, or things could get worse.
4.     Peter let the cat out of the bag even though I begged him not to say anything.
5.     He is a wolf in sheep’s clothing although he looks harmless.
6.     I’m sure Jaen wasn’t really upset; those were just crocodile tears.
7.     Peter has done most of the work, so he should get the lion’s share of the money.(умовно-мовленнєві)

So now, listen to me attentively and then repeat after me:
[tS] – [h]
cheese – his
cherry – heavy
chain – hair
chuckle – hard
And now, it’s your turn Irene, Kate….

T.: Now, children let’s remember what environmental problem you know. You have to make the so called “Mind Map”.
 
Environmental
problems




T.: Now, my dear boys and girls, look at the blackboard. Here are some words that are connected with our today’s topic.
So at the first picture you see the problem of the environment as water pollution. Do you like swimming in the sea or drinking a cool glass of water on a hot day? These simple pleasures may soon become a thing of the past. Factories are polluting our rivers and lakes with dangerous chemicals. Tons of industrial and domestic waste are poured into our rivers.
At the second picture you see one of the major problem of the environment as deforestation. Deforestation is the cutting down and removal of all or most of the trees in a forested area. As s result, birds and animals lose their homes and die. Deforestation is also bringing about changes in the climate and air pollution.
At the third picture you see such problem as water shortage. Shortage means a lack of smth, for example water. Yet there are terrible water shortages all over the world, especially in parts of Africa and China.
At the fourth picture you can see very serious problem as acid rain. Acid rain is the rain with chemicals from factories. Air pollution causes acid rain which kills trees and plants.

Write down new words into your vocabularies:
water pollution – забруднення води
deforestation – вирубування лісів
water shortage– нестача води
acid rain – кислотний дощ


T: And now children complete the sentence, please:
1.     …. – is the pollution of water in our lakes and rivers.
2.     Air pollution causes … which kills trees and plants.
3.     … .is the cutting down and removal of all or most of the trees in a forested area.
4.     Yet there are terrible …. all over the world, in parts of Africa and China.
5.     The … pollution we are facing today may cause damage to the planet.(репродуктивна,не комунікативна вправа)


T: It was really interesting. And now it’s time to remember these words. I will read you these words and then you will read these words after me all together, so listen attentively
water pollution,
deforestation,
water shortages,
acid rain (рецептивна,некомунікативн) 

T.: Now fill in the words from the list, then make sentences using the completed phrases.
Pollution, shortage, acid, deforestation, species, rare, logging, car
1.     ............................plants;
2.     endengered...................;
3.     air.................................;
4.     acid...............................;
5.     car.................................;
6.     water.............................;
7.     .....................companies;
8.     in tropical rainforests; (рецептивна,умовно-комунікативна)



T.: a)Look at the picture A and answer the questions. What is the girl doing? What other things do we use water for in our daily lives?
b) Look at picture B and answer the questions. Is the water clean? Who/ What do you think is polluting it?
c) From the list below, tick the three most important things we can do to save our planet’s water supplies, then make the sentences as in the example.(продуктивна,умовно-комунікативна)

e. g . We can save the water from our baths and use it for the garden.
1. pass laws to stop factories from polluting and wasting water
2. recycle water
3. stop factories from pouring chemicals into lakes and rivers
4. repair leaking pipes.


T.: Listen to the article and circle the correct answer for items 1 to 4.
Then answer the questions: what is the problem discussed? Which paragraphs include the writer’s suggestions? What are these suggestions? What results/ examples does the writer use to support his suggestions? рецептивна,умовно-комунікативна)
Work in pairs: make up the dialog using the information from the text(three replicas each).(продуктивна,комунікативна)

“Water, water everywhere….”
1.     Imagine a world with no drinking water, and no water to wash or cook with. It's hard to imagine this, because we use water every day without even thinking about it. Yet there are terrible water shortages all over the world. In parts of Africa and China, for example, many people don't even have clean water to drink. In fact, over half of the people in the world have to live with water shortages every day. We all need water — not just for our homes and factories, but to survive. Fortunately, there are things that we can all do to save water.
2.     The solution begins at home. We can save the water from our baths and use it for the garden, instead of wasting hundreds of litres of clean water on our lawns and plants. This would help to save many litres of water everyday, especially in the summer.
3.     Governments can help by passing laws to stop factories from wasting and polluting water. If factories recycled water and stopped pouring chemicals into our lakes and rivers, there would be a lot more clean water around.
4.     Governments could also stop water companies from wasting millions of litres of water because of leaking pipes. Many cities have successfully saved water by repairing pipes.
5.     All in all, there are many things we can do to save our planet's disappearing water supplies. The time has come to start understanding the value of water, before a world without clean water becomes a terrible reality.
1. The writer says that in many parts of the world people ...
a) don't have water at all.
b) don't have any clean water.
c) have too much water.
2. The writer suggests that we should ...
a) use more water at home.
b) stop using water at home.
c) stop using so much water at home.
3. There would be more clean water around if factories ...
a) produced more water.
b) used the same water several times.
c) only used water from rivers and lakes.
4. Water companies can help ...
a) by fixing pipes.
b) by giving us more water.
c) by making people pay a lot more.


T: And with that we are coming up to the end of our lesson. At home you should read the article carefully and be ready to retell the article for the next lesson. Remember, next time we will have a contest for the best teller. The winner will get a nice prize! All of you got good marks, they are……. . Irene and Kate, you were very active today.
That’s all for today. Bye. See you tomorrow.
















Література
1.     Virginia Evans, Jenny Dooley Enterprise 2, Elementary level (Coursebook/ Workbook)” Express publishing  2008.
2.     Журнал «Англійська мова та література» № 9(127) березень 2006р.
3.     Програми для загальноосвітніх навчальних закладів «Іноземні мови 2-12 класи» Міністерство Освіти і Науки України. Київ «Ірпінь» 2005р.

Немає коментарів:

Дописати коментар