четвер, 12 лютого 2015 р.

Різдво у ФранціїРіздво у Франції
Найбільш шанованим сімейним торжеством у Франції по праву вважається Різдво / Noël (найбільше свято всіх католиків світу), що знаменує собою початок новорічних свят, готуватися до якого французи починають уже за цілий місяць до його настання. Грунтуючись на дотриманні циклу зимового сонцестояння, святкування Noël у Франції відкривається днем святого Миколая (6 грудня) і закінчується тільки шостого січня - датою Богоявлення / l'Épiphanie.
В результаті, з самого початку грудня всі французькі міста / села і т.д. виявляються повністю прикрашеними / прибраними в повній відповідності з різдвяною тематикою. Міські вулиці / вітрини магазинів / ресторани / кафе / приватні будинки - все вбирає в себе дух Різдва. Торгові французькі квартали яскраво ілюмінується різнокольоровими лампочками (часто у вигляді сніжинок), сяючі гірляндами і виблискуючі іграшками святкові ялинки у великих кількостях можна зустріти не тільки в будинках французів, а й на самих вулицях, у під'їздах, на міських площах та ін. Також протягом всього передріздвяного місяці у Франції організовуються численні ярмарки (уМарселе/Экс-ан-Провансе/Арле/Обане/Карпантра/Муанс-Сарту/Лангдок-Русильон/Гароне та ін.), на яких, крім усього іншого, можна придбати фігурки святих та інші різдвяні атрибути.
Цілі натовпи стурбованих батьків гарячково метушаться у пошуках відповідних подарунків для своїх чад, за старою традицією не забувають виставити свої черевички перед домашнім вогнищем, щоб отримати довгоочікувану нагороду за своє зразкову поведінку від Per Noel (у Росії - діда морозу). У Соборах ж неодмінно організовуються присвячені цьому основним католицькому святу урочисті меси. Також неодмінною частиною народних французьких різдвяних гулянь / заходів є різні тематичні театралізовані вистави / шоу / ярмарки / телепередачі та ін.
Цікаво, що спочатку, ще з часів античного Риму в цей час (хоча дата двадцять п'ятого грудня не являє собою відображення точного моменту появи на світ немовляти Ісуса) відзначалися тривали близько семи днів (зимове сонцестояння) Сатурналії / saturnales, що символізували собою якусь урочисту церемонію з неодмінним принесенням жертв во славу Бога Сатурна і обов'язковими численними розважальними заходами. Навіть раби на час цих свят звільнялися від своїх найважчих робіт / обов'язків. Самою ж головною особливістю святкування служив звичай обміну обов'язками, коли господарі тимчасово виконували роботи замість своїх рабів. Також дорослі в цей час присвячували дуже багато часу іграм зі своїми дітьми і прикрашали свої житла гілками єдиного відомого тоді зеленого рослини - ялини. Звідти і пішла так полюбився нам зараз традиція прикраси будинків ялиновими гілками. З поширенням християнства замість saturnales стали відзначати Noël, офіційною датою якого в 306 році н.е. і було вибрано папою Жюлем 25 січня грудня (рівно дев'ять місяців після Благовіщення-двадцять п'ятого березня-таким чином, у наявності явне співвіднесення християнських свят з багатьма язичницькими обрядами). Дещо пізніше, вже в340 р при святкуванні Різдва були вперше введені розігруються вистави народження немовляти Ісуса з використанням декоративних ясел, остаточно ж традиція відзначати Noël двадцять п'ятого числа закріпилася в католицтві, приблизно починаючи з п'ятого століття.
Власне французькі традиції, пов'язані з Різдвом мають тісну прив'язку до конкретного регіону країни і можуть значно різнитися. Так, навіть самого різдвяного чарівника (у Росії - діда морозу) тут можуть називати по-різному: le Père Noël (різдвяний дід /) Bonhomme Noël (Веселе Різдво) / батько Сніг / батько Січень / Святий Миколай / barbu (бородань) та ін . Однак, деякі загальні звичаї / традиції все ж дотримуються. Наприклад, як і у нас в Росії головним різдвяним символом Франції безумовно є ялина / arbre de Noël (ялинка різдвяна), здавна вважалася культовим / обрядовим деревом (наприклад, символ вічного життя під час давньоримських Сатурналій). Традиція прикраси різдвяних ялинок перекочувала до Франції (спочатку а Ельзас, потім і в Лотарингію) в шістнадцятому столітті з Німеччини. Пізніше разом з бігли від наслідків німецької анексії (1871) жителями Ельзасу / Лотарингії звичай використання різдвяної ялинки широко поширився по території всієї країни, прижившись тут практично повсюдно, перетворившись на цілу індустрію з посадками мільйонів дерев.
В результаті у Франції здійснилося справжнісіньке воскресіння старовинного культу шанування цього дерева, коли кожне Різдво arbre de Noël прикрашають / наряджають яскравими скляними кулями / декоративними іграшками / світловими гірляндами / намистом та ін. Хоча цікаво, що раніше їли у Франції прикрашалися переважно фруктами, причому найчастіше для цього використовувалися яблука. Але сталося так, що 1858 виявився вкрай неврожайним. Тоді-то французькі (лотарингские) склодуви і зробили скляні кулі з метою заміни ними справжніх яблук, поклавши тим самим початок звичаю використання ялинкових прикрас. Зараз практично жоден французький будинок не може обійтися без arbre de Noël
Ще однією невід'ємною французькою традицією, без якої зараз тут не обходиться жодне Різдво, вважається установка, так званих, різдвяних ясел / вертепу (crèche), макета, який зображує саму сцену народження Христа, які зазвичай виставляються як в церквах / соборах, так і в окремих приватних французьких будинках. У Франції, починаючи з дев'ятнадцятого століття, поставили на масове виробництво серійний випуск мініатюрних фігурок святих, яких зараз можна зустріти практично в кожному французькому будинку. Також в Обані / Екс-ан-Провансі / Марселі вправні майстри часто виготовляють фігурки святих із застосуванням технік ручного розпису - сантони (за переказами засновником цієї давньої традиції став Saint Francois d'Assise / святий Франциск Ассизький). Найперші французькі ясла в оточенні рівно двадцяти дерев'яних позолочених статуй зараз виставляються в Aube (департамент Про) в Chaource (церква шаурс).
Власне сама сцена ясел має таке композиційне наповнення: немовля у колисці (центр композиції) в оточенні батьків, пастухів, волхвів, легендарних тварин (осів + віл), а також простого люду (зазвичай в одязі дев'ятнадцятого століття). Причому, персонажі, що зображують звичайних / простих людей покликані відігравати дуже важливу роль в деяких провінціях (наприклад, в Провансі - продавщиця риби, захоплений рибалка, пряха з веретеном, жінка з глечиком, глашатай ....).
Повсюдно у Франції вважається суто сімейним заходом організація різдвяної вечері / reveillion безпосередньо під прикрашеною до свята ялинкою, меню якого зазвичай є вкрай традиційним і, як правило, передбачає включення семи основних страв: супу з часником і шавлією + тріска / шпинат + маслини (зелені / чорні) + риба (смажена) + капуста цвітна + селера в олії (анчоусному) + равлики / гусяча печінка (можуть варіюватися у різних регіонах-+ шинка / каштани / запечена свинина / смажений гусак). Практично повсюдно у Французьких провінціях перед різдвяними святами відгодовують домашню птицю (індичок / гусей), заготовляють ковбаси ...
Обов'язковою вважається і традиція обміну вітальними листівками, що містять побажання Joyeux Noël! (Щасливого / веселого Різдва!), І виспівування цілої серії французьких різдвяних пісень, найбільш популярною з яких вважається «Il est né le divin enfant ...» »він народився, ... Божественний Дитина». При цьому, особливим, вельми цікавим звичаєм вважається процес підготовки різдвяного поліна / bûche de Noël, що символізує підвищення і поліпшення якості врожаю (ще здавна думали, що піддається спилювання стовбур дерева може володіти якимись магічними, що дозволяють впливати на врожай, властивостями). Причому при обробці поліна вибирається та порода дерева, чиї плоди виявляються більш кращими (наприклад, поліна з дуба виготовляють, коли хочуть зібрати великий урожай жолудів). В даний час в деяких французьких областях в поліно ховають дитячі різдвяні дари (зазвичай - фрукти / солодощі), хоча частіше французькі малюки все ж сподіваються знайти свої різдвяні сюрпризи в виставляються спеціально біля дверей / камінів черевиках або в заздалегідь приготовлених для цих цілей шкарпетках. Також в деяких районах країни зараз нерідко готують тістечка з аналогічною назвою «поліно» / bûche de Noël.
Річем цікаво, що якщо дитяча половина французького населення зазвичай розпаковує свої подарунки безпосередньо різдвяним вранці, то доросла за традицією воліє обмінюватися презентами вже на Новий рік, свято, що значно відрізняється від аналогічної події в Росії.
Бюш-де-Ноель або Різдвяне поліно (фр. Bûche de Noël) — традиційний французький десерт, який готують наприкінці року у Франції, Бельгії, Квебеку, Лівану, В'єтнамі та інших франкомовних країнах та колишніх французьких колоніях. Як видно з назви, тістечко готують та подають так, наче це поліно, готове до спалювання на старовинному фестивалі вогню під час зимового сонцестояння[2].

Традиційний бюш готують із генуезького чи іншого бісквітного тіста, яке випікають у великій неглибокій пательні, змащують кремом, потім скручують у формі циліндра і знову змащують ззовні. Найпоширеніше поєднання — жовтий бісквітний корж, змащений і наповнений шоколадним кремом; хоча існує також багато різновидів традиційного рецепту, можна використати шоколадні коржі, ганаш та еспресо або інші смачні креми та наповнювачі. Бюш часто подають таким чином, щоб він нагадував зрубані гілки дерева, а зовнішний крем — кору дерева. Такого ефекту можна досягти, провівши кілька разів виделкою по крему. Десерт оформляють цукровою пудрою, що символізує сніг, гілочками, свіжими ягодами та грибами, зробленими з крему безе.

Немає коментарів:

Дописати коментар